Sanal / Arttırılmış Gerçeklik (VR/AR) ile Geleceğe Bakış

sensorama

Hem sanal hem gerçeklik ironik tanımlaması ile son zamanlarda bireysel ve kurumsal alanlarda kullanımı konusunda çokça karşılaştığımız Sanal Gerçeklik (VR) yaygın olarak gerçek hayatta var olan ya da olmayan yerlerin en az 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden oluşturulması ve gerçek gibi deneyim sunması. Arttırılmış Gerçeklik (AR)bu dünya ile kullanıcının etkileşime geçmesi olarak tanımlanmakta. Bu teknolojilerin temelinde şimdilik gözlükler olup kafa hareketlerine duyarlı sensörler ile kullanıcıya 360 derece görüntü imkanı sağlamaktadır.

Sanal Gerçeklik ile küçüklüğümüzde deniz kabuklarından gelen sesler sayesinde oradaymış hissini yaşarken elin oğlu 1960’lı yıllarda ilk VR girişimini kullandığı sensörler ile titreşim, koku, rüzgar hissini oluşturarak Sensorama ismi ile yukarıdaki lansmanı yapmış.

Bu konuda üretimi 2015’te durdurulan google glass deneyimi de yaşanmışken VR/AR tekrar hayatımıza bu denli nasıl girdi? Bunun cevabları çeşitli olsada google glass tarafındaki başarısızlığın sebepleri arasında; özel hayatın gizliliği, yaygınlaşamama, maliyet, yetersiz uygulama, doğru zamanın olmaması.. sıralanmakta.

Sanal gerçekliği kısa zaman içerisinde hayatın her alanda kullanacağız fakat eğitim, eğlence, simulasyon, sağlık vb.. alanları bu kullanıma öncülük edecekler. Yeni dünya düzeninde insanlar bu ortamın verdiği konfor ve etkileşimle evlerinden çıkmayacak eğitim, iş ve eğlence gereksinimlerini büyük oranda oturduğu yerden gerçekleştirerek bir adım daha yalnızlaşacak. Ürünler ve kabiliyetlerinden bahsetmediğim bu yazıda belirtmek isterim ki piyasadan 20 TL’ye kartondan oluşanGoogle Cardboard satın alarak ve cep telefonunuzdan ücretsiz uygulamalar ile bu deneyime hemen başlayabilirsiniz. Hatta şirketiniz logolu karton gözlük üretimi yapan yerli firmalarımız mevcut.

Senaryolar ;

VR/AR ile hayatın her alanında senaryolar ve bunların paylaşımlarını youtube üzerinde bulabilirsiniz, ben ilgi çekebilecek bir kaçını sıralıyorum, linklere tıklayarak izleyebilirsiniz.

 • Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX’in Falcon9 uydusu üzerinden uzayın 360 derecelik videolarını canlı olarak SpaceVR ile bir astronot bakış açısıyla izleyebileceğiz. #BeAnAstronaut
 • BMW arttırılmış gerçeklik ile araç tamir uygulaması ve sürücüler için navigasyon özellikli AR Glasses
 • DHL’in lojistik merkezinde paketlerin üzerindeki barkod okuma işini gözlüklere taşıması ile elde edilen verim
 • TopShop Mağazası Londra moda haftasında defile anını yerinde izleyemeyenler için mağazalarında sunduğu hizmetle 360 derece deneyimini sundu.
 • Dünyanın ilk sanal gerçeklik sineması VR Cinema Amsterdam’da hizmete girdi
 • Yerli girişimlerimizden Pandora’nın mimari ve mobilya alanlarındaki çalışmaları
 • Eğlence amaçlı storelar üzerinde bir çok oyun mevcut ayrıca Youtube 360 kanalı üzerinde çok sayıda videoya erişebilirsiniz. Hollywood’ta yeni VR filmlerininde hazırlığı devam etmekte.
 • Microsoft’unda bu konuda kendinden ciddi şekilde bahsettiren fakat şu an için sadece belli ülkelede developer edition versiyonunun satıldığı Hololens ürününün de hayatın değişik alanlarında nasıl kullanıldığına dair paylaşımı.
 • Sony önümüzdeki günlerde Playstation için PS VR sanal gözlüğü ile birlikte oyunlarının VR versiyonlarını yayınlayacak.
 • Lloyds bankası önümüzdeki aylarda personel seçiminde sanal gerçeklik gözlüklerinden yararlanacağı bir sistem üzerinde çalışıyor.
 • Facebook ciddi yatırım yaptığı Oculus’un geçtiğimiz günlerde yüz ve duygu ifadelerinin aktarımını yaptığı video.
 • Engelli vatandaşlarımızın kullanımında, orduların askeri tatbikatlarında, korku ve fobilerin tedavisinde, sanal toplantılarda, müze ve tarihi yerler gezintisinde vb..

Yatırımlar ;

Peki biz bu teknolojilere neden yatırım yapacağız? Aşağıdaki tabloda 2012’den bu yana teknoloji devlerinin bu ortamlara olan yatırımları görünmektedir. Bu devler kısa zamanda teknolojilerini bu ortamlara entegre edecek, uzun vadede teknolojinin çalıştığı ortamın kendisi olacaktır. Buna dair bildirim geçtiğimiz haftalarda Facebook Oculus’tan geldi, firma bilgisayar ve telefondan bağımsız çalışacak bir sanal gözlük üzerinde çalıştığını duyurdu. Şu an 1 milyon kişi sadece Oculus Rift kullanmakta. Geliştiriciler tarafı için üreticiler development kit ve SDK sunmakta.

Paranın tamamen dijitalleşmesi ile bankaların fiziksel şube ihtiyaçları ortadan kalkacak, sanal dünyamızda tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirecek, banka ile kredi pazarlığına gireceğiz. Karşımızdaki kişinin avatarının ifadesinden – Bak diğer banka şöyle veriyor sen ne diyorsun trollemesine düşüp düşmeyeceğini de anlayabileceğiz.

Sanal dünyamızı gerçek ile birleştirerek fitness yapacağız. Belki sigortacı arkadaşlar kendi uygulamaları ile fitness verisini toplayacak bu konuda azim gösterenlere indirimli poliçeler sunacak.

Şu an bu teknolojiler eğlence amaçlı sunulsa da önümüzdeki günler iş alanında da daha sık karşılacak, uzun zamanda da iş yapış biçimlerimizi değiştirecektir.

@yukselistwit  | https://yukselis.wordpress.com | http://www.kurumsalmimari.org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s