Yenilikçi Teknolojiler

Dijital Transformation ile esen rüzgarlar CIO’ları dijital platformların inşaasına itmekte, bu konunun sürdürülebilir olduğunun farkında olan şirketler organizasyonel yapılanmasını, süreçlerini ve altyapısını hazır duruma getirme çalışmasını yürütmektedir. Bu çalışmalarda faydalanılan önemli kaynaklardan birisi de belirli alanlarda yıllık olarak güncellenen Gartner Hype Cycle döngüleri.

Gartner 2016 Yenilikçi Teknolojiler döngüsü şirketler için üst seviye bir resim ortaya koyarak önümüzdeki yıllar içerisinde teknoloji ve dolayısıyla iş dünyasında hangi konuların yön verici olduğunu göstermektedir. Teknolojik yeniliklere odaklanan kurumsal mimarlar bu trendlerin potansiyel etkilerini, fırsatları, üreteceği değer ve riskleri değerlendirerek karar verici mercilere rehberlik etmekteler.

Döngünün önceliklendirmesi ve yıllara göre kabulu;

Döngüde gözümüze ilk çarpanlardan Virtaul Reality‘nin verimlilik platosuna doğru ilerlerlediğini artık Simulasyon, Eğitim, Eğlence, Ürün Tanıtımı ve Etkileşim alanlarında Oculus, Samsung,HTC, Sony‘nin ürünlerinin sahada yer aldığını görmekteyiz. Buna karşın Enterprise Taxonomy and Ontology Management konusu plato üzerinde hayal kırıklığı olarak görünse de bu konuda çalışmalar devam etmektedir.

Son zamanlarda çok konuştuğumuz Blockchain, Machine Learning, IoT, Micro Data Centers beklentilerin tepe noktasında yer alarak dönüşüm yolcuğunun önemli parçaları arasına girmektedir. Fintech dünyasının üzerinde çalıştığı Personal Analytics, Virtual Personel Assistants alanlarında lansman ve ürünleri görüyoruz. 4D Printing veAutonomous Vehicle konularında devlerin insansız araç makalelerini okuyor, çok kısa zamanda hayatımızda yer alacağına inanıyoruz fakat bununla birlikte hacklenen araçlar ile güvenlik konusunu Software Define Security ve Software Define Anythingplatonun tepesinde görüyoruz.

Ayrıca 2015 hype cycle içerisinde de yer alan aşağıdaki konularda gelişme olduğu görülmekte ;

  •  General-Purpose Machine Intelligence
  • 802.11ax
  • Context Brokering
  • Neuromorphic Hardware
  • Data Broker PaaS (dbrPaaS)
  • Smart Workspace
  • Smart Data Discovery
  • Commercial UAVs (Drones)
  • Connected Home
  • Nanotube Electronics

Kaynak : http://www.gartner.com/document/3383817

http://www.kurumsalmimari.org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s