Tüm Türkiye telefon görüşmelerini kaydetmek için ne kadar depolama alanı gerekir? 2013 yılı verilerine göre.

oktayegi

2013ToplamGörüşmeTüm Türkiye telefon görüşmelerini kaydetmek için ne kadar depolama alanı gerekir? 2013 yılı verilerine göre.

Bu makalenin amacı, bir ülkede yapılan tüm telefon görüşmelerinin kayıt altına alınmasının diğer tüm hassasiyetlerden bağımsız olarak sadece teknik açıdan mümkün olup olmayacağının incelenmesidir.

Bu hesaplamayı yaparken aşağıdaki değerlendirmeler yapılmıştır:

  1. Sesi kayıt altına alırken çok fazla sıkıştırmak mümkün ise de 6,3 Kbit/saniye sıkıştırmadan daha fazlası sesin tanınması ve duyguların anlaşılması zorlaşacağı için uygulanmamalıdır.
  2. Görüşmelerin %91,75’i GSM şebekeleri üzerinden yapıldığı için zaten sıkıştırılmış haldedir, bu yüzden sıkıştırma için gereken cpu gücü hesaba katılmamıştır.
  3. Bir öncki yıla ait hesaplamada disk olarak 4 TB NL SAS tip kullanılmıştı. 6 TB NL SAS diskler piyasaya çıktığı için bu yıla ait hesaplama 6 TB diskler ile yapılmıştır.

BTK’nın 2013 yılına ait raporuna göre, 2013 yılında toplam 202,6 Milyar dakika telefon görümesi yaptık. Bir önceki yıl bu süre 189,6 Milyar dakika idi. Geçen sene yaptığımız gibi bu sene de hesaplama yaparsak…

View original post 126 more words

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s