Microsoft Hibrit Bulut Bülteni

Veri Merkezi Trendleri

 Microsoft’un modern bulut vizyonu: Cloud OS ile Fiziksel Sınırları Olmayan Veri Merkezleri

Genel Bulut ve Özel Bulut platformlarının entegre edilerek, birbirinin uzantısı olarak çalıştırılması ve tek merkezden yönetilebilmesi kavramının yeni adı Cloud OS (Bulut İşletim Sistemi).

Microsoft Cloud OS vizyonunu, BT dünyasının 4 ana ihtiyacı çerçevesinde yaygınlaştırıyor :

  • Veri Merkezi dönüşümleri
  • Modern iş uygulamalarının hızlı bir şekilde ayağa kaldırılabilmesi
  • Çalışan odaklı BT (BYOD/BYOC)
  • Sınırsız veriye erişim (Big Data).

Daha detaylı bilgi için CloudOS resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BYOD (Bring Your Own Device) ve BYOD (Bring Your Own Cloud)

Çalışan odaklı BT, çalışanların her yerden her türlü araçla (BYOD),  her türlü uygulamaya erişim (BYOC)  ihtiyacını desteklemekten geçiyor. Bu da kullanıcı isteklerine ‘hayır’ diyen BT departmanları yerine, kullanıcı isteklerini güvenlik politikalarını ihlal etmeden ve kontrolü kaybetmeden gerçekleştirmeye dayalı teknolojileri gündeme getiriyor. Microsoft bu ihtiyacı Windows Intune ile masaüstü ve uygulama sanallaştırma ürünlerinden oluşan entegre bir mobil cihaz yönetimi çözümüyle gerçekleştiriyor.  Windows Intune ile envanter, politika ve yama yönetimini sağlarken , masaüstü sanallaştırma (VDI) ve uzak masaüstü çözümleri (RDS)  ile kurumsal içeriğin kişisel içerikten ayrılması mümkün olabiliyor.

Microsoft’un BYOD çözümüyle ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Rekabet ve İşbirlikleri

Hyper-V Gartner 2013 Sanallaştırma Raporunda Yine LİDER Segmentinde

Microsoft Hyper-V ve VMM , Gartner’ın x86 Sanallaştırma Platformları Haziran 2013 raporunda lider segmentindeki yerini güçlenerek korudu.  En yakın rakip ile Hyper-V arasındaki aranın gittikçe kapanması dikkat çekti. Gartner’a göre, özellikle 2012 sürümüyle gelen majör geliştirmelerden sonra Hyper-V fonksiyonalite olarak kurumsal pazarda etkin bir oyuncu oldu. Microsoft’un en büyük dezavantajı, pazara nispeten geç giriş yapan olmasından kaynaklanan oturmuş rakip kullanıcı bazı, ancak son yıllardaki gelişim, aranın kısa süre içerisinde kapanacağını gösteriyor.

Bildiğiniz gibi Windows 2012 R2 ile Hyper-V , genişleyebilirlik, felaket kurtarma, network sanallaştırma, dinamik hafıza kullanımı ve canlı taşıma konularında çok ciddi ilerleme kaydetti.

Gartner raporuna ulaşmak için tıklayın.

Windows Azure Depolama Hizmetleri , Bulut Depolama Hizmetlerinde Lider

Nasuni’nin düzenli olarak yayınladığı Bulut Depolama Çözümleri raporuna göre Windows Azure depolama hizmetleri performans, erişilebilirlik ve stabilite alanlarında tüm rakiplerini geçerek liderlik konumuna yükseldi. Windows Azure, performans kriterinde tüm rakiplerinin önünde olmasının yanında, 100 milyon okuma/yazma işleminde Sıfır hata ile çalışan tek bulut depolama sağlayıcısı oldu. Raporun özetine bu bağlantıdan erişebilirsiniz

Citrix – Microsoft İşbirliği Gelişerek Devam ediyor

Citrix, geçtiğimiz ay Xendesktop 7’nin en iyi çalıştığı platformun Hyper-V 2012 olduğunu resmi blog’unda gerekçeleriyle açıklarken, uygulama ve masaüstü sanallaştırma ürünlerinin Azure üzerinde yüksek performansla çalışabileceğini de anons etti.  Citrix Masaüstü ve Uygulamalardan sorumlu Genel Müdürü Bob Schultz, Microsoft ile olan işbirliğinin gelişerek devam edeceği mesajını verdi.

Bu 2 habere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Eight Reasons To Run XenDesktop 7 on Hyper-V 2012

Citrix Enables High-Performance App and Desktop Delivery from Windows Azure

En İyi IaaS Platformu Windows Azure

Cloud Spectator’un yayınladığı 5 Büyük Bulut IaaS Sağlayıcısının Karşılaştırmalı Analizi raporuna göre Windows Azure hem performans, hem de fiyat/performans analizlerinde tüm rakiplerinin ötesinde bir başarı göstererek lider olarak konumlandırıldı.

Oracle, Kurumsal Yazılımlarını Azure ve Hyper-V üzerinde Destekleyeceğini Açıkladı

Microsoft ile bir çok konuda sıkı rekabet içinde olan Oracle , kurumsal yazılımlarını Hyper-V ve Microsoft’un genel bulut platformu olan Azure üzerinde destekleyeceğini açıklayarak bir işbirliğine imza atmış oldu. Windows Azure müşterilerine böylece Oracle Linux da seçenek olarak sunulabilecek. Haberin Computerweekly tarafından yorumu için tıklayın.

Ulaşabileceğiniz Kaynaklar:

Windows Server 2012 R2 Preview ücretsiz e-kitap

Windows Server R2 sanal lab ortamları

Rethinking Enterprise Storage: A Hybrid Cloud Model

Windows Azure Müşteri Senaryoları

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s