Windows Server 2012 Cluster Troubleshooting

MS’tan Başar Güner’in sık kullanılacaklar listemde olacak W2012 troubleshooting makalesini paylaşıyorum.

Çoğumuz yeni işletim sistemi veya teknolojilerde konu troubleshootinge geldiğinde çekingen davranırız. Eski teknolojilerdeki güvenimizi bulmamız zaman alır ve hata yapmaktan da çekiniriz. Bu aslında gereksizdir çünkü öncelikle iki ürün jenerasyonu arasında troubleshooting mantığı çok değişmez ve troubleshooting araçları genelde daha gelişmiş olur. Kısaca aynı işi daha verimli yapabiliriz. Sadece nasıl yaptıklarımız değişmiş olabilir.

Cluster log cluster troubleshooting de en önemli aracımız olmaya devam ediyor.
Windows Server 2003 e kadar cluster log C:\Windows\Cluster altında bir text dosyasıydı.
Sonra Windows Server 2008 den itibaren cluster log üç circular trace dosyasına yazıyordu. Her servis başladığında bir sonraki trace dosyasına circular yazıyordu. Okunabilir cluster log dosyası için bu üç trace file ından bilgileri parse etmek gerekiyordu. Run as Admin cmd de: cluster log /generate.

Şimdi Windows Server 2012 de cluster.exe default gelmiyor. Eski clusterda GUI deki bütün işlemler arka planda cluster.exe ile yapılıyordu. O tasarım şimdi değişti ve cluster logunu oluşturmak için bütün diğer cluster işlemleri için olduğu gibi PowerShell i kullanabiliyoruz. Yine Run as admin: get-ClusterLog.

Yeni bir opsiyon cluster logunu istediğimiz zaman diliminde oluşturabilmemiz. Örneğin logu system saatinde oluşturabiliriz: Get-ClusterLog -UseLocalTime.

Cluster logun loglama seviyesini Windows Server 2003 de system environment variables dan değiştiriyorduk, Windows Server 2008 den itibaren bunu cluster log /Level:X komutu ile yapabiliyorduk ve Windows Server 2012 de bunu (get-cluster).ClusterLogLevel = X ile yapabiliyoruz.

Cluster logun boyutunu Windows Server 2003 e kadar GUI den değiştirirken, Windows Server 2008/R2 de bu komut ile gerçekleştirebiliyorduk: cluster log /Size:X . Windows Server 2012 de: (get-cluster).ClusterLogSize = X .

Validation Windows Server 2012 de geliştirildi. Buradaki en önemli iki nokta: Hyper-V cluster da, Hyper-V validationa dâhil edilmekte ve disk validationda sadece bir diski validate etmek mümkün. Örneğin clustera eklemekte sorunlu olan bir diski clusterdaki diğer diskleri etkilemeden validationdan geçirebiliriz. Bunun için test-cluster cmdlet ini kullanabiliriz.

Windows Server 2012 de failover cluster troubleshooting için yepyeni bir aracımız daha var. Event Viewer da Applications and Services Logs\Microsoft\Windows\FailoverClustering altında yeni Diagnostic trace logumuz var. Buradan sağ klick ile kendisini enable edip sorunu repro ettikten sonra yine sağ klick disable diyip kendisini durdurabiliriz. Bu cluster ın kendi diagnostic channelidir ve bazı problemlerde çok yardımcı olabilir. Yani system event log ve cluster log ile clusterın resourceları ve çevre bileşenleri ile ilgili gelişmeleri takip edebilirken, şimdi ayrıca bunların yanında clusterın kendisinin iç işlemlerini izleyebileceğimiz bir log mevcut.

Windows Server 2003 e kadar bir clusterın Microsoft tarafından desteklenebilir olması için o clusterın bir certified solution olması gerekiyordu. Yani clusterın detaylı bütünlüğü ile üretici tarafından test edilmiş olması gerekiyordu ve bütün cluster Certified for Windows logusunu alıyordu. Ancak bu uzun vade de farklı genişletme senaryolarında sorunlar oluşabiliyordu. Ondan Windows Server 2008 den itibaren support policy değiştirildi: Cluster da kullanılan bütün donanım bireylerin o OS seviyesi için Certified for Windows logosunu taşımak zorundalar, artı cluster validation da bütün testler yeşil veya sarı geçmeliler. Windows Server 2012 de bu policy aynı şekilde devam ediyor.

Referanslar:
How to Troubleshoot Create Cluster failures in Windows Server 2012:
http://blogs.msdn.com/b/clustering/archive/2012/05/07/10301709.aspx

Failover Clusters Cmdlets in Windows PowerShell(2012):
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh847239.aspx

Microsoft.FailoverClusters.PowerShell(2008/R2):
http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee461009.aspx

Windows Server 2008 and R2 Cluster Log Appears to Be Missing Gaps of Data:
http://blogs.technet.com/b/thbrown/archive/2010/07/31/windows-server-2008-and-r2-
cluster-log-and-missing-gaps-of-data.aspx

How to turn on cluster logging in Microsoft Cluster Server(2003):
http://support.microsoft.com/kb/168801

Cluster resources quorum log size defaults to 64 KB(2003):
http://support.microsoft.com/kb/225081

Test-Cluster Cmdlet:
http://technet.microsoft.com/library/hh847274

Validate Hardware for a Windows Server 2012 Failover Cluster:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj134244.aspx

The Microsoft support policy for Windows Server 2012 failover clusters:
http://support.microsoft.com/kb/2775067

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s