MS Sanallaştırma Haberleri

Hyper-V Magic Quadrant Lideri

Hyper-V Gartner’ın 2011 yılına ait Magic Quadrant for x86 Virtualization Infrastructure tablosunda lider ürünler arasında yer aldı. Geçen sene Challengers kadranında yer alan Hyper-V bu sene hem execution hem de vision alanlarında ilerleme kaydederek Leaders kadranına terfi etti. Raporun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

VMM Self Service Portal 2.0 SP1

Müşterilerimizin kendi ortamlarında kolaylıkla Private Cloud yeteneklerinden faydalanmasını sağlayan ücretsiz bir çözüm olan VMM Self Service Portal 2.0’a ait SP1 güncellemesi yayınlandı. Bu sürümde sanal makineler için son kullanım tarihine bağlı otomatik deprovizyon işlemleri, sanal makine aksiyonları için tanımlanabilir Opalis workflowları gibi pek çok ek otomasyon özelliği getiriliyor. Şuradan indirilebilir.

Exchange 2010 için Artırılmış Sanallaştırma Desteği

Mayıs ayında yayınladığımız bir makalede Exchange 2010 sanallaştırma konusu detaylı bir şekilde incelenmekte. Best Practices for Exchange Server 2010 Virtualization adlı bu makaleyle Exchange 2010 sanallaştırmada destek şartları da genişletilmekte ve DAG gibi Exchange iş sürekliliği özellikleriyle live migration gibi sanallaştırma iş sürekliliği yetenekleri bir arada desteklenir duruma gelmekte.

Teched Kuzey Amerika Oturumları Online

Teched Atlanta’ye gidemediyseniz üzülmeyin. Oturumları ve sunumları online izlemeniz ya da indirmeniz mümkün. Oturumların tamamına şu adresten erişebilirsiniz. Sanallaştırma konulu oturumlar için buraya, System Center konulu oturumlar için şuraya bakabilirsiniz.

Hyper-V Networking Rehberleri

Microsoft saha destek mühendislerinden biri tarafından kaleme alınan ve Hyper-V ortamlarında VMQ, Jumbo Frame gibi gelişmiş ağ özelliklerinin kullanımını anlatan bir yazı dizisine şu adresten ulaşabilirsiniz

VMM Update Rollup

VMM 2008 R2 SP1 kurulumları için bir hotfix rollup yayınlandı. Detaylarını şurada bulabileceğiniz bu güncellemeyi yüklemek için VMM sunucu üzerinde Microsoft Update çalıştırmak yeterli.

Hyper-V Live Migration Performansı

IBM tarafından yayınlanan ve 1 Gb / 10 Gb ağlar üzerinde Hyper-V Live Migration performansını inceleyen bir dokümana şuradan ulaşabilirsiniz. Dokümanda görülebileceği gibi Live Migration süresi 1 Gb networkler üzerinde bile gayet iyi ve VM bellek miktarına göre neredeyse lineer artmakta.

Hyper-V Artırılmış Linux Desteği

Yakın zamanda yapılan bir duyuruyla Redhat ve SUSE dağıtımlarının yanında Centos’un da Hyper-V üzerinde resmi olarak desteklenmeye başlandığı açıklandı. Centos 5.2 – 5.6 arası dağıtımlar SMP, sentetik disk ve sentetik network controller özellikleri de dahil olmak üzere Hyper-V üzerinde çalıştırılabilmekte.


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s